متا تگ رفرش چیست و چه کارایی دارد ؟Reviewed by نرگس پارسا on Dec 17Rating: 4.5متا تگ رفرشدرباره متا تگ رفرش و مزایا و معایب استفاده از آن

متا تگ رفرش چیست و چه کارایی دارد ؟

متا تگ رفرش :برای برخی از سایتها این موضوع ضروری است که بخواهند در هر ساعت و هر دقیقه در روز مطالب یک صفحه را برای نمایش به کاربران رفرش و بار گذاری مجدد کنند به عنوان مثال سایتهای خبری که باید در روز بارها مطالب صفحات خود را رفرش کنند تا اخبار جدید را به اطلاع کاربران خود برسانند نیازمند استفاده از متا تگ رفرش می باشند. این متا تگ کاربر را بعد گذشت یک زمان مشخص بر حسب ثانیه به صفحه جدید هدایت می کند.

متا تگ رفرش

متا تگ رفرش

چگونگی استفاده از متا تگ رفرش برای بارگذاری مجدد صفحات:

انجام این کار بسیار آسان می باشد فقط کافیست تا یک کد یک خطی را در قسمت Head صفحه و ترجیحا در ابتدای head اضافه کنید.و بعد از گذشت مدت زمانی که شما در کد مشخص کرده اید صفحه به طور اتوماتیک رفرش می شود . متا تگ رفرش یا Meta Refresh کاری شبیه به ریدایرکت انجام می دهد.و این تکنیک به عنوان تکنیک هدایت کننده شناخته می شود.

<meta http-equiv="refresh" content="20; URL=http://www.example.com" />

نکته :
  • در قسمت content هر عددی که نوشته شود آن عدد تعداد ثانیه ای را نشان می دهد که بعد از آن صفحه رفرش می شود و کابر به صفحه دیگر منتقل می شود در مثال بالا بعد از ۲۰ ثانیه کاربر به صفحه جدید هدایت می شود.
  • در قسمت url باید آدرس صفحه جدیدی که کاربر قرار است به آن هدایت شود به طور کامل نوشته شود
  • از متا تگ رفرش می‌توانید برای بارگذاری مجدد همان صفحه استفاده کنید و نیازی نیست که حتماً کاربر را به صفحه‌ای جدید منتقل کنید.برای انجام چنین کاری می‌توانید Meta Refresh خود را به شکل زیر وارد کنید:

<meta http-equiv="refresh" content="300" />

توجه : فاکتورهای سئو سایت را مطالعه کنید

معایب استفاده از متا تگ رفرش :

استفاده از متا تگ رفرش خالی از عیب نیست . استفاده از متا تگ رفرش توسط کنسرسیوم جهانی وب (W3C) استقبال نشده است، زیرا بازخوانی غیرمنتظره می تواند کاربران سایت را از بین ببرد و همچنین به روز رسانی متا در مرورگرها (از جمله اینترنت اکسپلورر ۶ و قبل از آن) کار دکمه «بازگشت» مرورگر را مختل می کند، گرچه اغلب مرورگرهای مدرن این مشکل را ندارند (اینترنت اکسپلورر ۷ و بالاتر، موزیلا فایرفاکس، اپرا، گوگل کروم).

نکته :
استفاده از متا رفرش برای صفحات مهم و پربازدید سایت توصیه نمی شود .

بارگذاری مجدد صفحه هنگامی که کاربر در حال مطالعه یک صفحه می باشد کار آزار دهنده ای می باشد و ممکن است که کاربر نتواند دوباره صفحه قبلی را پیدا کند و همین امر ممکن است باعث شود که کاربر از سایت ناراضی شود و آن را ترک کند. و ترک کاربر موجب افزایش بانس ریت صفحه در نتیجه تاثیر نفی در سئوی سایت داشته باشد.

توجه : بانس ریت یا نرخ پرش را مطالعه کنید.

همچنین، در صفحات پرگرافیک که از حجم بالایی برخوردارند بارگذاری مجدد به معنای انتظار کاربر برای مشاهده مجدد تصاویر پیشین و هدر رفتن بخشی از حجم اینترنت او خواهد بود.

همچنین باید خاطر نشان کرد که بدانید بارگذاری خودکار و بی‌اجازه صفحات اگر به میزان زیادی به کار رود از سوی برخی کاربران به‌عنوان یک اشکال امنیتی تلقی می‌شود و موجب خروج آنها از وب‌سایت خواهد شد. نتیجه آنکه استفاده بی‌مورد از Meta Refresh موجب می‌شود تا بخشی از کاربرانِ با حوصله‌ی خود را از دست بدهید. این کار همچنین سبب کاهش Time on Site،Page Views Per Visit  که در پایین آمدن رتبه و ترافیک صفحات سایت شما تاثیرگذارند.

به طور معمول از متا تگ رفرش در صفحاتی نظیر صفحه اصلی پایگاه‌های خبری استفاده می‌شود. در چنین صفحاتی، کاربر تنها در حال مطالعۀ عناوین اخبار است و با توجه به حجم کم این صفحات، بارگذاری آنها زمان زیادی به طول نمی‌انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 12 =