گواهینامه ssl چیست ؟Reviewed by نرگس پارسا on Sep 11Rating: 4.5ssl چیستssl چیست چرا نیاز است

گواهینامه ssl چیست و چرا استفاده می‌شود !؟

گواهینامه SSL چیست و چرا استفاده می‌شود !؟
بدانیم چگونه امنیت خود و کاربران را افزایش دهیم !
همزمان با گسترش نقش اینترنت در زندگی روزمره و تبدیل شدن اینترنت به جزء لاینفک زندگی افراد ، افراد سود جو نفوذ به رایانه شخصی و دسترسی به اطلاعات خصوصی و محرمانه مهم و غیر مهم افراد را مورد هدف قرار داده اند. خوشبختاهنه برای جلوگیری از هر دسترسی غیر مجاز راهکاری وجود دارد! استفاده از دیواره‌های آتش و ضد ویروس‌ها و رایانه شخصی و رمزعبور با حساسیت بالا و موارد امنیتی دیگر نیاز است که شما خطوط اینترنتی خود را نیز ایمن کنید !زمانی که شما در حال پر کردن فرم‌های اینترنتی به منظور ورود به ایمیل یا ورود به هاست یا حتی ورود به شناسه خود در هر سایتی نظیر فیس بوک یا کلوب هستید داده‌هایی که شما در فرم‌ها درج می‌کنید و دکمه ورود را می‌فشارید. اطلاعات وارد شده شما از گره‌های گوناگونی می‌گذرد که در هر گره می‌توان اطلاعات شخصی شما را مشاهده و ذخیره کرد  بطور مثال شما در حال وارد کردن اطلاعات حساب بانکی خود هستید که در صورتی که سایت بانکی شما امنیت مربوطه را نداشته باشد حساب شما ممکن است تا دقایقی دیگر بدون حتی یک ریال موجودی باشد ! اما بانک‌های اینترنتی یا سرویس‌هایی نظیر آن چکار می‌کنند که کسی سوءاستفاده نکند !

گواهینامه ssl

SSL اعتماد را فراهم می کند

هنگامی که برای خرید به یک فروشگاه مراجعه میکنید، می‌دانید که با چه وضعیتی روبرو هستید.کالاها ، مارک آن‌ها و راهنمای فروشگاه را می‌بینید. می توانید مطمئن باشید که اگر در خرید شما اشکالی پیش بیاید ، مدیر فروشگاه یا صاحب آن برای مراجعه در دسترس خواهند بود.
اما بر روی اینترنت ، مراجعه کنندگان به پایگاه‌های وب هیچ راه قابل اطمینانی برای آگاهی از اینکه چه کسی صاحب پایگاه “فروشگاه مجازی” است ، دردست ندارند. هنگامی که مشتریان با قصد انجام یک خرید اینترنتی ، به یک پایگاه وب وارد می شوند ، علاقه دارند بدانند که پول را به چه کسی می‌پردازند. آن‌ها خواستار اثبات هویت صاحب پایگاه بوده ، و می‌خواهند بدانند که اطلاعات شخصی ارسالی آنها به پایگاه مزبور توسط سایر کاربران اینترنتی قابل ردگیری و تداخل نیست. اینجاست که گواهینامه های الکترونیکی SSL به صحنه می‌آیند.

در سایتها نیز مرورگرهای وب نشانه های بصری مانند آیکون قفل یا نوار سبز را نشان می دهند تا اطمینان حاصل شود بازدیدکنندگان هنگام اتصالشان ایمن می شوند.

 

فروش ssl

فروش ssl

وقتی در کنار کلمه http حرف s قرار میگیرد و همچنین علامت یک قفل بسته سبز رنگ در پشت کلمه http قرار میگیرد یعنی این سایت دارای گواهینامه ssl میباشد.

این به این معنی است که وقتی آنها این نشانه ها را ببینند بیشتر به وب سایت شما اعتماد خواهند کرد واطمینان بیشتری برای خرید از شما خواهند داشت. HTTPS همچنین از حملات فیشینگ محافظت می کند. یک ایمیل فیشینگ یک ایمیل ارسال شده توسط یک جنایتکار است که تلاش می کند تا وب سایت شما را جعل کند. این ایمیل معمولا یک پیوند به وب سایت خود دارد از آنجا که برای این جنایتکاران دریافت یک گواهینامه مناسب SSL بسیار مشکل است، آنها نمیتوانند کاملا سایت خود را جعل کنند. این بدان معنی است که کاربران شما به احتمال زیاد برای حمله فیشینگ ایمن می شوند زیرا آنها به دنبال شاخص های اعتماد در مرورگر خود مانند نوار آدرس سبز هستند و آنها آن را نمی بینند.

جهت دریافت گواهینامه ssl کلیک کنید

SSL چیست؟

مخفف Socket Secure Layer که اولین بار توسط شرکت Netscape طراحی شد و سپس مرورگرهای دیگر نیز از این پروتکل پشتیبانی کردند.مشخصه بارز SSL بصورت HttpS می‌باشد که شاید بارها در اینترنت مشاهده کرده باشید و به سادگی از آن گذر کرده باشید .پروتکل (SSL (Socket Secure Layer ، یک استاندارد وب برای کدکردن اطلاعات بین کاربر و وب سایت است.SSL ستون فقرات اینترنت ایمن ما است و از اطلاعات حساس شما محافظت می کند، همانطور که در سراسر شبکه های رایانه ای در سراسر جهان سفر می کند. SSL برای حفاظت از وب سایت شما ضروری است، حتی اگر اطلاعات حساس مانند کارت اعتباری نداشته باشد. این نرم افزار حریم خصوصی، امنیت بحرانی و یکپارچگی داده ها را برای هر دو وب سایت و اطلاعات شخصی کاربران شما فراهم می کند.

SSL در رمزگذاری اطلاعات حساس است:

دلیل اصلی استفاده از SSL این است که اطلاعات حساس ارسال شده در اینترنت را رمزگذاری کند تا فقط گیرنده در نظر گرفته شده بتواند آن را درک کند. این مهم است زیرا اطلاعاتی که به اینترنت ارسال می کنید از کامپیوتر به کامپیوتر منتقل می شود تا به سرور مقصد منتقل شود. هر رایانه ای بین شما و سرور می تواند شماره کارت اعتباری، نام کاربری و رمز عبور و سایر اطلاعات حساس را مشاهده کند، اگر آن را با یک گواهینامه SSL رمزگذاری نکنید. هنگامی که یک گواهینامه ssl استفاده می شود، اطلاعات برای همه  غیر قابل خواندن است به غیر از سرور شما . این آن را از هکرها و دزدان هویت محافظت می کند.و همچنین با توجه به اینکه امنیت یکی از اولویت های اصلی گوگل میباشد گواهینامه ssl از عوامل اصلی بالا رفتن رنکینگ سایت در گوگل و سایر موتور های جستجو می باشد. قطعا مشاهده کرده اید که اکثر مرورگرها همچون موزیلا فایرفکس و گوگل کرم به سایتهایی که صفحه ورود دارند و گواهینامه ssl ندارند پیغام اخطار می دهند .

SSL تأیید اعتبار را فراهم می کند
علاوه بر رمزگذاری، یک گواهینامه ssl مناسب نیز تأیید صحت را فراهم می کند. این بدان معنی است که شما می توانید اطمینان حاصل کنید که شما اطلاعات را به سرور درست ارسال می کنید و نه به ناامیدی که در تلاش برای سرقت اطلاعات شما است. چرا این مهم است؟ ماهیت اینترنت به این معنی است که مشتریان شما اغلب اطلاعات را از طریق چندین رایانه ارسال می کنند. هرکدام از این رایانه ها می توانند تظاهر کنند که وب سایت شما هستند و کاربران خود را فریب می دهند تا اطلاعات شخصی خود را ارسال کنند. این تنها با استفاده از یک زیرساخت کلیدی عمومی (PKI) و اخذ گواهینامه SSL, از ارائه دهنده SSL قابل اعتماد, امکان پذیر است.

یکی دیگر از کاربردهای SSL :

هنگامی که به فروشگاهی وارد می‌شوید ، می‌دانید که با چه وضعیتی روبرو هستید.کالاها ، مارک آن‌ها و راهنمای فروشگاه را می‌بینید. می توانید مطمئن باشید که اگر در خرید شما اشکالی پیش بیاید ، مدیر فروشگاه یا صاحب آن برای مراجعه در دسترس خواهند بود.
اما بر روی اینترنت ، مراجعه کنندگان به پایگاه‌های وب هیچ راه قابل اطمینانی برای آگاهی از اینکه چه کسی صاحب پایگاه “فروشگاه مجازی” است ، دردست ندارند. هنگامی که مشتریان با قصد انجام یک خرید اینترنتی ، به یک پایگاه وب وارد می شوند ، علاقه دارند بدانند که پول را به چه کسی می‌پردازند. آن‌ها خواستار اثبات هویت صاحب پایگاه بوده ، و می‌خواهند بدانند که اطلاعات شخصی ارسالی آنها به پایگاه مزبور توسط سایر کاربران اینترنتی قابل ردگیری و تداخل نیست. اینجاست که گواهینامه های الکترونیکی SSL به صحنه می‌آیند.

رمزنگاری چگونه است:

رمزنگاری (Cryptography) علم به رمز در آوردن (encryption) اطلاعات است. توضیح روش‌های بسیار پیچیده‌ای که امروزه برای رمزنگاری استفاده می‌شود از حوصله این مطلب خارج است، اما برای رفع ابهام، در زیر به یکی از ساده‌ترین روش‌های رمزنگاری می‌پردازیم: می‌دانیم که هر حرف در الفبا جایگاهی دارد. مثلا حرف «الف قبل از ب» و «حرف م قبل از ن» قرار دارد. حال، اگر بخواهید یک جمله را به رمز در آورید. در ساده‌ترین شکل ممکن، هر حرف را با حرف بعدی خود در الفبا جایگزین می‌کنید.یعنی به جای «الف» حرف «ب»، به جای «ب» حرف «پ»، … ، به جای «ه» حرف «ی» و به جای حرف «ی» حرف «الف» را می‌گذارید.
با این کار می‌توان جمله «بابا آب داد» را به جمله بی معنی «پبپب بپ ذبذ» تبدیل کرد که اگر فردی کلید رمز را نداشته باشد، به هیچ وجه از آن سر در نمی‌آورد.

ssl چگونه عمل میکند:

تبادل اطلاعات میان مرورگر و سایتی که در حال مرور شدن است، بوسیله کلیدهای خصوصی (private key) کد می‌شود و چنانچه در طول مسیر اطلاعات شنود شود، قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین بخوبی می‌توان از این پروتکل برای کاربردهای تجاری استفاده کرد. در حال حاضر بسیاری از وب سایت ها علاوه بر پروتکل معمول http از SSL نیز حمایت می‌کنند و شما می‌توانید برای دسترسی امن به اطلاعات این سایت‌ها از طریق یک لینک SSL ، از https استفاده کنید.

ssl در واقع پروتکلی است که در آن ارتباطات توسط یک کلید، رمزگذاری (Encryption) می‌شوند. هنگامی که قرار است یکسری اطلاعات را به صورت SSL به یک سایت که سرور (Server) آن گواهی‌نامه SSL را دارد (در آدرس سایت https است) ارسال شود. ابتدا باید از یک کلید به عنوان قالبی برای به رمز در آوردن اطلاعات بین خدمات گیرنده (کاربر) و خدمات دهنده (سرور) استفاده شود. برای ساخت این کلید نیاز به چند مرحله هماهنگی به شرح زیر است.
۱٫ وقتی سروری بخواهد پروتکل SSL را فعال کند. ابتدا یک کلید عمومی (Public Key) می‌سازد.
۲٫ سپس کلید عمومی را همراه با یک درخواست گواهی‌نامه SSL به یکی از صادرکنندگان این گواهی‌نامه‌ها مثل وریساین (Verisign) می‌فرستد.
۳٫ وریساین نیز ابتدا مشخصات و میزان قابل اعتماد بودن و امنیت سرور را ارزیابی کرده و کلید عمومی را دوباره رمزگذاری می‌کند و برای سرور می‌‌فرستد تا در انتقال اطلاعات خود از آن استفاده کند. به کلید جدید کلید امنیتی (private key) می‌گویند.
۴٫ حال هر زمان که کاربر بخواهد از طریق پروتکل SSL به این سایت دست یابد، ابتدا کامپیوتر کاربر یک کلید عمومی برای سرور می‌فرستد (هر کامپیوتری کلید مخصوص به خود را دارد).
۵٫ سرور نیز این کلید عمومی را با کلید امنیتی خود مخلوط کرده و از آن کلید جدیدی می‌سازد. سپس آن را به کامپیوتر کاربر می‌فرستد.
۶٫ از این به بعد تمامی اطلاعاتی که بین کاربر و سرور جابجا می‌شوند با این کلید جدید رمزگذاری می‌شوند.

گواهینامه ssl

گواهینامه ssl چیست:
زمانیکه شما می‌خواهید SSL را بر روی سرور خود فعال کنید سؤالات متعددی در مورد هویت سایت شما ( مانند آدرس سایت ) و همین طور هویت شرکت شما ( مانند نام شرکت و محل آن) از شما پرسیده می‌شود. آنگاه سرور دو کلید رمز را برای شما تولید می‌کند , یک کلید خصوصی (Private Key) و یک کلید عمومی (Public Key). کلید خصوصی به این خاطر , این نام را گرفته است , چون بایستی کاملاْ محرمانه و دور از دسترس دیگران قرار گیرد. اما در مقابل نیازی به حفاظت از کلید عمومی نیست و این کلید در قالب یک فایل درخواست گواهینامه یا Certificate Signing Request که به اختصار آنرا CSR می‌نامیم قرارداده می‌شود که حاوی مشخصات سرور و شرکت شما بصورت رمز است. آنگاه شما باسیتی که این کد CSR را برای صادرکننده گواهی‌نامه ارسال کنید. در طول مراحل سفارش یک SSL مرکز صدور گواهینامه درستی اطلاعات وارد شده توسط شما را بررسی و تایید می‌کند و سپس یک گواهینامه ssl برای شما تولید کرده و ارسال می‌کند.

این گواهی‌نامه‌ها از کجا پشتیبانی می‌شوند :

شرکت‌های متعددی وجود دارند که این گواهینامه‌ها را صادر می‌کنند و در سرویس‌های متفاوتی آن‌ها را ارائه می‌کنند که سالانه می‌باشد و در صورتی که هر مشکلی پیش بیاید این شرکت طبق توافقی که با شما دارد خسارت را پرداخت خواهد کرد. البته نوع رمزنگاری هر شرکت ارائه کننده گواهی‌نامه نیز متفاوت است و نوع پرداخت خسارت احتمالی نیز مشخص که چیزی شبیه به بیمه هست ! به هر حال سایتی که SSL دارد اما گواهینامه ssl معتبری ندارد تفاوت چندانی با سایتی که SSL ندارد نخواهد داشت !خوب با این توضیح مشخص می‌شود که چرا برخی مواقع برای سایت‌هایی که از https استفاده می‌کنند در هنگام ورود با پیغامی روبرو میشویم که مرورگر نسبت به اعتماد به این صفحه از شما پرسش می‌کند و نیاز به تایید از سمت کاربر است. (بطور مثال یکی از بانک‌های کشور هنوز این گواهینامه را تهیه نکرده‌اند و بانک پارسیان و سامان این گواهینامه را دارند!)

چرا ارائه دهندگان SSL مهم هستند؟

ارائه دهندگان SSL معتبر, تنها صدور گواهینامه SSL را برای  یک شرکت تأیید شده که از طریق چندین روش چک به تایید هویت رسیده است، صادر می کند. انواع خاصی از گواهینامه های SSL، مانند گواهینامهEV SSL  نیاز به اعتبار بیشتری نسبت به دیگران دارند. چگونه به یک سرویس دهنده SSL اعتماد دارید؟  ارائه دهندگان SSL از شیوه های خاصی پیروی می کنند و توسط یک شخص ثالث توسط استانداردی نظیر WebTrust مورد بازرسی قرار گرفته اند.

توجه :

از شرکتی که میخواهید گواهی ssl را از انها خریرداری کنید حتما سوال کنید که آیا آن را بر روی هاست شما نسب میکنند یا خیر.زیرا نسب ssl بر بروی هاست سایت دارای پیچیدگی های خاصی میباشد که ممکن است شما در آن اشتباه کنید و معمولا شرکتهای فروش ssl این کار را برای شما انجام می دهند

SSL مورد نیاز برای PCI Compliance
برای قبول اطلاعات کارت اعتباری در وب سایت خود، باید از حسابرسی های خاصی که نشان می دهد که شما با استانداردهای کارت های پرداخت کارت (PCI) پیروی می کنید عبور کنید. یکی از الزامات استفاده درست از یک گواهینامه SSL است.

معایب SSL
با توجه به مزایای بسیار، چرا هر کسی از SSL استفاده نمی کند؟ آیا برای استفاده از گواهینامه ssl معایبی وجود دارد؟ هزینه یک معایب آشکار است. ارائه دهندگان SSL نیاز به ایجاد یک زیرساخت اعتماد دارند و اعتبار هویت خود درگیر هزینه است. این امر وسیله افزایش رقابت در صنعت و معرفی ارائه دهندگان مانند Let’s Encrypt شده است. عملکرد ناموفق دیگری برای SSL است.
به طور کلی، معایب استفاده از SSL اندک هستند و مزایا به مراتب بیشتر از آنهاست. مهم است که شما به درستی از SSL در تمام وبسایتها استفاده کنید. استفاده مناسب از گواهینامه های SSL به محافظت از مشتریان  کمک می کند، به شما در محافظت از سایتتان کمک می کند و به شما در کسب اعتماد مشتریان و فروش بیشتر کمک می کند.

برای دریافت گواهینامه ssl  همینک اقدام نمائید

گواهینامه ssl | ssl چیست | ارائه گواهینامه ssl | مزایای ssl| سایتی نو | گواهینامه ssl,ssl چیست,کابرد ssl چیست,ارائه گواهی ssl,گواهینامه امنیتی ssl,گواهینامه ssl ارزان٬ 

یک پاسخ به “گواهینامه ssl چیست ؟”

  1. آزمون آیین نامه رانندگی گفت:

    ممنون اطلاعت مفید و خوبی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هجده =