مفهوم کلیدی یه جای کلمه کلیدیReviewed by نرگس پارسا on Nov 10Rating: 5.0مفهوم کلیدی جایگزین کلمه کلیدیمفهوم کلیدی جایگزین کلمه کلیدی

مفهوم کلیدی چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از تغییراتی که گوگل از سال ۲۰۱۸ شروع به اعمال آن در سئو کرده است آشنا کنیم و آن توجه گوگل در مفهوم کلیدی است و نه کلمه کلیدی!

قبل از هر چیزی با ذکر یک مثال منظور خود را از مفهوم کلیدی (Key concept) را برای شما مشخص می کنیم :

خستگی یک مفهوم است. و زمانی که شما خسته اید می توانید با عبارات مختلف مانند من استراحت نکرده ام یا من ساعت هاست روی پا هستم یا من ۲۴ ساعت چشم بر روی هم نگذاشته ام یا من خسته ام ، همگی پیغام خستگی را به مخاطب می رساند.در گذشته هر کدام از این عبارات می توانست به عنوان کلمه کلیدی سئو مورد تاکید قرار بگیرد اما الان مفهوم کلیدی یعنی خستگی و عباراتی که خستگی را توصیف می کند مورد نظر ربات های گوگل می باشد.

مفهوم کلیدی چیست

مفهوم کلیدی

مفهوم کلیدی جایگزین کلمه کلیدی در سال ۲۰۱۸

یکی از تغییرات مهم در رابطه با سئو در سال ۲۰۱۸ توجه بیشتر به مفهوم کلمه کلیدی به جای کلمه کلیدی می باشد.در گذشته ربات های گوگل در بررسی یک صفحه به تعداد دفعات تکرار عینی کلمه کلیدی در یک متن توجه می کردند و همه توجه گوگل و ربات های گوگل در صفحه به مکان قرار گیری و چگالی کلمه هدف بود و با تکرار یک عبارت در متن آن را به عنوان کلمه کلیدی و هدف صفحه در نظر می گرفتند .

اما در سال ۲۰۱۸ گوگل بر روی مفهوم کلمه کلیدی تاکید دارد و نه بر روی کلمه هدف در محتوا.ربات های گوگل بسیار هوشمندانه تر از گذشته عمل می کنند و مفهوم کلی محتوا را آنالیز میکنند و آن را درک می کنند البته این بدین منظور نیست که هیچ توجه ای به کلمه کلیدی ندارند. هنوز هم کلمه کلیدی بخش مهمی از محتوای شما برای ربات های گوگل هستند .

در گذشته بخش هایی که گوگل انها را برای تعیین کلمه کلیدی بررسی می کرد و بر اساس آن به محتوا امتیاز می داد عبارت بودند از:

  • عنوان صفحه
  • آدرس دلخواه (URL) صفحه
  • متن جایگزین تصاویر
  • توضیحات متا (Description)
  •  تگ های H1 و H2

اما الان دیگر مانند سابق فقط تکرار یک کلمه کلیدی برای کسب جایگاه و رتبه در گوگل کارساز نیست و به جابی تکرار عینا کلمه کلیدی باید مفهوم کلمه کلیدی در محتوا آورده شود و به جای تکرار کلمه کلیدی باید روش های زیر استفاده شود:

  • استفاده از عبارات هم معنی و هم خانواده
  • استفاده از عبارات توصیفی و مرتبط
  • پاسخ گویی به سوالات حاشیه ای و مرتبط با موضوع

مفهوم کلیدی جایگزین کلمه کلیدی در سال ۲۰۱۸

در گذشته برای سئوی کی متن، باید چند درصد از محتوای کلی تکرار کلمه هدف می بود (چگالی کلمه کلیدی) ولی از سال ۲۰۱۸ به بعد تنها تکرار ۲ تا ۳ بار کلمه کلیدی کفایت می کند اما در عوض باید از توصیفات مختلفی در جایگاه های متفاوت برای کلمه هدف استفاده کرد تا گوگل و مخاطب مفهوم کلیدی را درک کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =