عکاسی صنعتی


عکاسی صنعتی
عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی چیست ؟ 

عکاسی صنعتی شامل گرفتن تصاویر برای استفاده تجاری می شود. برای مثال در آگهی ها، قرار دادن تصویر محصول برای جذب مخاطب و فروش بیشتر. عکاسی صنعتی نیز در بروشورها و سربرگ شرکت ها، منوها در کافه ها و رستوران ها و استفاده های تجاری مشابه که در آن عکس ها یک پیام خاص را افزایش می دهند، استفاده می شود. عکاسی صنعتی یک زمینه تخصصی عکاسی است که باعث می شود شرکت ها برای برقراری ارتباط با مشتریان و دیگر شرکت ها، روند پردازش، ماشین آلات و تکنیک های خود را نشان دهند. عکس ها نه تنها باید درخشنده تر و برجسته تر، بلکه باید به طور مؤثر در ارتباط با معنای عکس در کمتر از یک ثانیه، نزد چشمان بیننده براق باشند. به همین دلیل است که این نوع عکاسی نیاز به یک عکاس ماهر با سالها تجربه عکس برداری از ماشین آلات صنعتی، مکان ها و فرآیندهای تولید دارد. عکاسی صنعتی برای تبلیغ یا فروش یک محصول یا خدمات استفاده می شود. تعدادی از راه های مختلفی وجود دارد که می توان از عکس ها برای بهتر به فروش رساندن محصولات و شرکت ها استفاده کرد. عکاسی صنعتی برای عکاسانی که در حیطه کاری فوق العاده زبردست هستند، می تواند یک بازار بسیار سودآور باشد. دامنه عکاسی صنعتی بسیارگسترده است و در رسته های مختلف کاری و شغلی به روش ها و با استفاده از تجهیزات خاصی از آن بهره می برند.

برخی ازکاربردهای عکاسی صنعتی

فروش یک محصول
عکس های تجاری خطوط تولید یا محصولات فردی می توانند بر روی طراحی محصول تمرکز کنند (مثلا براق بودن یک کتری یا عمق الیاف فرش) یا استفاده از محصول (به عنوان مثال : توابع برنامه نویسی بر روی یک بازی آیفون ) عکاسی صنعتی جزئیات و احساس محصول را به مشتری نشان می دهد، در حالی که استفاده زنده از خود محصول بیشتر به وضعیت و جاذبه های محصول متمرکز می شود.

ترویج کسب و کار
کسب و کار ممکن است مایل به استفاده از عکاسی صنعتی برای ارتقاء خود و یا جنبه های خاصی از انجام آن گردد. بین عکاسی تجاری، که اغلب در یک استودیو یا محیط جداگانه اجرا می شود، و عکاسی صنعتی، که اغلب در محل و یا در کارخانه انجام می شود، تفاوت وجود دارد. اکثر عکاسان عکاسی تجاری، عکاسی صنعتی را انجام نمی دهند. یک روش معمول برای ترویج کسب و کار، از طریق معماری و عکاسی ساختمان است، که کسب و کار را می توان به عنوان یک محصول مشاهده کرد.

عکس های غذایی برای منوها
غذا را می توان برای ترویج منوها یا برای استفاده در بخش های آشپزی مجلات عکس برداری کرد. این عکس ها می توانند بر روی غذا متمرکز شوند، و نه به عنوان عکس های کاتالوگ لباس! و یا می توانند در روحیه و احساس فرد بیننده تاثیرگذار باشند. عکاسی غذایی باید توسط کسانی که با دانش طبیعت و عکس های عمیق زندگی آشنایی دارند انجام شود. غذای پخته شده توسط رستوران باید در همان جا عکسبرداری شود، بنابراین عکاس باید دارای نورپردازی قابل حمل و پیش زمینه خلاقانه ای برای عکس باشد.

عکاسی مد
عکاسی مد، احتمالا شناخته شده ترین نوع عکاسی صنعتی است، زیرا این نوع عکاسی در تبلیغات و نیز سرمقاله های مجلات نمایش داده می شود. طیف وسیعی از سبک ها و تکنیک های عکاسی تجاری مدرن، از عکس های کاتالوگ که سعی در نشان دادن تمام جزئیات لباس ها دارند، تلاش می کنند که لباس ها را به شیوه های غیر معمول و پویا استفاده کنند.

عکاسی پرتره
از زمانی که عکاسی در قرن نوزده میلادی اختراع شد، پرتره های خانوادگی توسط عکاسان حرفه ای همچنان یکی از پرطرفدارترین جوانب این صنعت می باشد. پرتره های خانوادگی و عکس های عروسی اغلب به عنوان عکاسی صنعتی،  مورد توجه قرار نگرفته است. بنابراین مهم است که بدانیم چگونه بدن انسان را نور می زنیم و خانواده ها را به صورت های سنتی یا شیک مزین می دهیم. این سبک عکاسی به عنوان عکاسی پرتره بسیار محبوب است، تعدادی از رسانه ها وجود دارند که به صورت تخصصی این خدمات را ارائه می دهند.

عکاسی در دنیای کسب و کار امروز میلیاردها کلمه ارزشمند است. همه چیز از وب سایت ها به بروشورها و تبلیغات تلویزیونی به تصاویر با کیفیت بالا متکی هستند تا پیام کسب و کار را در سراسر دنیا ارسال نمایند.

عکاسی صنعتی می تواند گاهی چالش برانگیز هم باشد. چرا که در برخی مواقع این کار شامل گرفتن عکس هایی از اشیای بسیار بزرگ است که دارای دشواری های خاص خود می باشد. در هر صورت عکاس باید خالق عکس های جذاب باشد تا توجه تماشاگران را جلب کنند.

عکاسی صنعتی

در اینجا به چند نکته و ترفندهایی در مورد عکاسی صنعتی و در کل استفاده از عکس برای بهتر دیده شدن، که به صاحبان مشاغل کمک می کند تا کسب و کار پر رونق و بهتری را برای خود پدید آورند، می پردازیم :

اهمیت حضور یک عکاس صنعتی خوب
یک متخصص عکاسی صنعتی قادر خواهد بود عکس هایی را خلق و سوژه را از زوایای مختلف و در عین حال زیبایی به تصویر بکشد که، هیچ سوالی در ذهن بیننده پدیدار نگردد. او باید جزئیات بیشتری را ببیند و بتواند از تجهیزات و لوازم مهم عکاسی بهره مند گردد. این به این معنی است که عکس ها باید به واقع از خود سوژه واقعی، واقعی تر و تمیزتر به نظر برسند. به عنوان مثال : وقتی شما از تابلوهای علائم که در خیابان ها، فروشگاه ها، مراکز تفریحی، تجاری و… استفاده می گردند عکاسی می کنید، باید از مکانی مناسب و دکوراسیونی بی نظیر و باور پذیر مرتبط با موضوع سوژه استفاده نمایید تا به بهترین شکل ممکن زوایای مختلف سوژه را به تصویر بکشید و جزئیات دقیق آن را با کیفیتی بی نظیر و ابعادی قابل تامل به بیننده معرفی کنید تا با یک نظر دید غیر تخصصی حتی، پیام و موضوع سوژه در عین زیبایی و ظرافت به چشم آید.

افزایش تصاویر آنلاین در محیط مجازی
به غیر از پوسترهای فیزیکی و بروشورهای قابل لمس، تصاویر مناسب و حرفه ای در یک وب سایت خود را به صورت آنلاین بیشتر نشان می دهند. یک وب سایت که عکس های پررنگ هر فرآیند صنعتی که کسب و کار در آن دخیل است نمایش داده می شود اعتبار و علاقه به ذهن بیننده را افزون می کند. این به نوبه خود به کسب و کار یک فروشنده محصولی خاص کمک می کند، یک محصول را به فروش می رساند یا می تواند تصویر ذهنی خود را به عنوان یک کسب و کار آنلاین بهبود بخشد. عکاسی از دستگاه ها و فرآیندهای هر رسانه مانند اینترنت و چاپ کمی متفاوت است. این کار نیاز به یک رویکرد نسبتا متفاوت دارد، یک متخصص عکاسی صنعتی با سالها تجربه می داند که کدام رویکرد برای اطمینان از اینکه تصاویر دقیقا همان چیزی را که کسب و کار نیاز دارد تا نتیجه دلخواه را بدست آورد، مناسب تر است. به همین دلیل است که صاحبان کسب و کار عکاسانی که دارای تجربه، نمونه کارهای متنوع و متفاوتی هستند استخدام می نمایند.

خلاقیت در عکاسی صنعتی
عکاسی صنعتی کسب و کاری است جدی. بنابراین شما نباید آن را به یک آماتور برای انجام کار بسپارید و منتظر نتایج عالی باشید. همیشه از طریق نمونه کارها به عکاس نگاه کنید تا اطمینان حاصل کنید که در گذشته عکس های زیادی گرفته است. در حالت ایده آل، او باید نمونه کارهای متنوعی داشته باشد. بدین معنی که او قادر به گرفتن عکس برای هر دو وب سایت و کمپین چاپ باشد.

عکاسی از محیط کارخانه ها، تجهیزات تولیدی و صنعتی، پوشاک، دفاتر اداری، شرکت ها، مبلمان اداری و مسکونی، عکاسی از طبیعت، خبرنگاری، اقلام و کالای مصرفی روزانه، تنقلات، ملزمات کودک و نوزاد، تابلوهای راهنما در معابر، نمایشگاه های اتومبیل، کالای خواب و کلیه سوژه هایی که می توان از بهترین شکل ممکن از آن برای عکاسی استفاده نمود در حیطه وظایف ما تعریف شده اند. عکس به عنوان یک عنصر اساسی و مهم در طراحی گرافیک به شمار می رود. در محاورات روزمره و مکالمات افراد غیر حرفه ای، از عکاسی حرفه ای تبلیغات به عنوان عکاسی صنعتی نامزده می شود. در واقع منظور تهیه عکس از محصولاتی است که در صنایع تولید می شود یا عکسی که از خطوط تولید صنایع تهیه می شود.

عکاسی صنعتی

و اما سایتی نو و عکاسی صنعتی

عکس به عنوان یک عنصر اساسی و مهم در طراحی گرافیک به شمار می رود. در محاورات روزمره و مکالمات افراد غیر حرفه ای، از عکاسی حرفه ای تبلیغات به عنوان عکاسی صنعتی نام زده می شود. در واقع منظور تهیه عکس از محصولاتی است که در صنایع تولید می شود یا عکسی که از خطوط تولید صنایع تهیه می شود.

تیم با تجربه و کاربلد عکاسی صنعتی سایتی نو همواره خواهد کوشید تا با در نظر گرفتن نیازها و انتظارات صاحبان مشاغل از محصولی که ارائه می دهند، عکاسی بی نظیری را در این عرصه ارائه دهد تا بیننده با مشاهده عکاسی صورت گرفته به طرز عمیقی متوجه پیام محصول شما و تمامی جزئیات آن قرار گیرد.

سایتی نو با تعهدی بی مثال و تعرفه قیمت هایی بی نظیر، همیشه سعی بر آن دارد تا در زمینه عکاسی صنعتی عضوی کوچک، در عین حال قدرتمندی در این عرصه باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اصول عکاسی صنعتی و تعرفه عکاسی صنعتی با ما در ارتباط باشید.

عکاسی صنعتی

قبل از شروع عکاسی، همه موارد زیر را در نظر بگیرید :

۱ – روش قرار گرفتن در معرض سوژه : شما باید یک درک کامل از قرار گرفتن در معرض و نحوه دستکاری سوژه برای دستیابی به بهترین نتایج را داشته باشید. شما باید توانایی شناخت و اندازه گیری زاویه دهی نور را به صورت کاملا حرفه ای و آکادمیک آموخته باشید و یا از دسترسی به نور معمولی و طبیعی در مناطق صنعتی استفاده کنید. این مهم است، زیرا شما نور محیطی را تجربه خواهید کرد که اغلب یک تغییر کنتراست ایجاد می کند که بیش از سانسور تصویر یا تصویر فیلم دیجیتال شما است.

۲ –  قبل از شروع به عکاسی، محدوده ای که سوژه در آن واقع شده را بررسی کنید : با بازدید از محل و اطراف آن، از جزئیات و یا مثلا از تمیز بودن سوژه یا اطراف آن با خبر گردید. از صاحب محل بپرسید که ماشین آلات تمیز می شوند تا نشانه های نفت و یا روغن وجود نداشته باشد؟ در صورتی که لازم باشد، قبل از شروع عکاسی باید کارهای لازم مربوط به رنگ آمیزی و تمیزکاری یا هرگونه تنظیمات دیگر انجام شود.
مهم این است که شما پیش از استفاده از عکاسی دیجیتال، پیش نمایش خود را انجام دهید. انجام یک پیش نمایش از منطقه به شما کمک خواهد کرد تا مشخص کنید دامنه آماده سازی جسم و یا منطقه تا چه اندازه ای می باشد؟. پیش نمایش برای صحنه های صنعتی گران است و باعث برهم زدن روند تولید می شود، بنابراین شما می خواهید برای اولین بار آن را دریافت کنید. اگر مردم در شات شما گنجانده شوند، درخواست خود را برای کنار رفتن آن ها از محل مورد عکاسی اعلام کنید.. اگر قرار است که مدیران کارخانه در صحنه عکاسی و در کنار سوژه حضور داشته باشند، بهتر است به آن ها بگویید تا کت و شلوار بپوشند!

۳ – تجهیزات : یک سه پایه جنس خوب همراه داشته باشید. در صورتی که سه پایه وجود نداشت، اطمینان حاصل کنید که دوربین را روی سطحی قرار دهید که تغییری نداشته باشد. این مهم است. زیرا بسیاری از ماشین ها دارای خطوط بسیار مستقیم هستند که حتی یک دوربین کوچک کج شده می تواند تحریف شود به طوری که آنها تصویری عجیب و غریب پدیدار خواهد شد.

۴ – گرفتن عکس : می توانید با استفاده از سرعت شاتر از تصاویر حرکتی، بهترین اثر هنری را خلق کنید. اگر در محیط مورد نظر یا در اطراف تصویر زمینه سایه وجود دارد، می توانید از منعکس کننده ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده کنید. سه پایه کاملا ضروری است تا دوربین را ثابت نگه داشته شود.

۵ – نورپردازی و کنتراست : مناطق صنعتی معمولا دارای تعدادی منابع نورانی هستند که می توانند مشکل نوری ایجاد کنند. مثلا تمرکز شما بر روی ماشین های بزرگ است که از فولاد ساخته شده و متاسفانه نور را بازتاب می دهند. استفاده از چراغ های مصنوعی یک چالش بزرگ است. گرفتن عکس در یک روز بارانی، نیز به کاهش میزان بازتابی که برای مقابله با آن نیاز دارید کمک خواهد کرد.
اگر شما ملزم به گرفتن تصاویر بیرونی ساختمان هستید، می توانید از نورپردازی که در کارخانه صنعتی ارائه می شود استفاده کنید. زیبایی بیشتر ممکن است در هنگام غروب خورشید باشد. با استفاده از حالت کنتراست بالا برای تصاویر صنعتی اغلب نتایج بهتر تولید می شود. قبل از گرفتن عکس، دوربین خود را به حالت صحیح تنظیم کنید. بهتر است دیافراگم F8 یا F11 برای عکاسی استفاده شود، این امر به نظر بر روی فولاد با بازتاب نور آزاردهنده بسیار مناسب است.

عکاسی صنعتی به مانند دیگر زمینه های عکاسی چالش برانگیز است. اما مطمئنا برای شما خیر. با استفاده از تکنیک های مناسب هر چیزی قابل دستیابی است.

تاریخچه عکاسی :

این هنر در اکثر زبان های جهان فتوگرافی خوانده می شود که ترکیبی از دو کلمهٔ یونانی فتو به معنی نور و گرافی به معنی ثبت یا نگارش است. بنابراین، فتوگرافی به معنای نقش کردن با نور است. عکاسی دارای سه جنبهٔ علمی، صنعتی و هنری است؛ به عنوان یک پدیدهٔ علمی متولد شد، به شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان هنر تثبیت شد. عکاسی توسط یک فرد کشف و تکمیل نشده است، بلکه نتیجهٔ تلاش بسیاری از افراد در زمینه های مختلف و اکتشافات و نوآوری های آنان در طول تاریخ است.

اولین دوربین های عکاسی

اولین تصویر لیتوگرافی نوری در سال ۱۸۲۲ میلادی توسط مخترع فرانسوی، ژوزف نیسه فور نیپس تولید شد و پس از آن توانست عکسی دائمی از طبیعت به نام اصطبل و کبوترخانه را خلق کند. او با همکاری لوئی داگر، آزمایش هایی را بر ترکیبات نقره براساس یافته های یوهان هاینریش شولتز انجام دادند و داگر در سال ۱۸۳۷ توانست روش داگرئوتایپ را اختراع کند.

دوربین های عکاسی قدیمی

تئوری عکس رنگی سه رنگ، توسط جیمز کلرک ماکسول در سال ۱۸۵۵ پیشنهاد شده بود. جورج ایستمن در سال ۱۸۸۴ میلادی فیلم رول را که فیلمی از جنس پلاستیک آغشته به امولسیون ژلاتینی است را ابداع کرد. ادوین لند نوعی دوربین آنالوگ ظهور فیلم فوری موسوم به دوربین پولاروید را اختراع کرد که بلافاصله پس از عکسبرداری، نسخهٔ چاپ شدهٔ عکس را پرینت می کردند.

نخستین دستگاه های عکاسی به روش داگرئوتایپ، به درخواست محمد شاه قاجار از کشورهای روسیه و انگلیس به دربارِ ایران وارد شد و در اواسط دسامبر سال ۱۸۴۲ میلادی (پایان آذر سال ۱۲۲۱ خورشیدی) نخستین عکسبرداری در ایران انجام گرفت.

عکاسی آنالوگ

هر چند از اول، عکاسی بر پایه آنالوگ بنا شده بود، ولی این صفت، بعد از ظهور عکاسی دیجیتال و بخاطر ایجاد وجه تمایز به این نوع عکاسی اضافه گردید. از شیشه های خیس کلودیونی، شیشه خشکی که انگلیسی ها آن را ابداع کردند و بالاخره فیلم ژلاتینی که بوسیله ریچارد مادوکس وارد دنیای عکاسی شدند، همه و همه جزو تلاش های بشر برای ثبت تصویر بوده است.

عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال به فرآیند ثبت تصاویر به وسیلهٔ دریافت و ثبت نور برروی سطح حساس به نور سانسور الکترونیکی گفته می شود. الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیاء بر روی سطح حساس به نور سانسور تأثیر می گذارد و باعث ثبت تصاویر می گردد. آسانی نسبی استفاده، سرعت بالای بازدید، انتقال و چاپ و نیز در بسیاری از موارد، کیفیت برتر، تعدادی از ویژگی های متمایزکنندهٔ عکاسی دیجیتال هستند.