بک لینک و تاثیرآن بر سئوReviewed by نرگس پارسا on Nov 8Rating: 4.5بک لینک خوب و بدبک لینک خوب و بد

پیش درآمدی بر بک لینک:

 اگر که در تلاش برای سئو سایت خود هستید باید بدانید که بک لینک ها یا back links نیز یکی از راههای موثر و تاثیر گذار در سئو سایت و روشی برای بهینه سازی موتورهای جستجو می باشند. استفاده از بک لینک به روش غیر اسپم و بر اساس قوانین و قواعد گوگل باعث بهتر شدن رتبه سایت در گوگل می شود و همچنین به همان اندازه بک لینک بد میتواند باعث افت رتبه سایت یا حتی بدتر از آن باعث پنالتی شدن کل سایت یا صفحه ها ی سایت تان از نتایج گوگل می شود

بک لینک چیست؟

در حقیقت هر لینکی که از سایت دیگری به صفحات سایت شما داده میشود را بک لینک میگویند.تاثیر بک لینک ها بر روی سئو سایت بر هیچکدام از مدیران سایت و سئو کاران پوشیده نیست.همانطور که قبلا در مقالات فاکتورهای سئو و بهینه سازی گفته ایم, بک لینکها یکی از فاکتورهای موثر برای نشان دادن یک سایت در نتایج اولیه گوگل می باشد اما از آنجایی که گوگل هرگز رازهای خود را فاش نمیکند نمی توان به طور دقیق از چگونگی تاثیر بک لینکها و نحوه محاسبات آنها اطلاعی نداریم اما بر اساس تجربه و در طول زمان این موضوع ثابت شده است.

همیشه به دنبال هر فاکتوری که برای سئو سایت کشف میشود عده ای سودجو وجود دارند که به دنبال راهی هستند تا  به صورت نادرست و غیر طبیعی بتواننند از آن استفاده کنند .در مورد بک لینک نیز این قاعده مثتثنی نیست.گوگل نیز چندین سال است که کمر به نابودی سایتهای اسپم و روشهای غیدر طبیعی سئو بسته است.پس باید بدانید که بک لینک زمانی برای گوگل ارزش دارد که به صورت طبیعی ایجاد شده باشد.

اگر محتوای شما خوب و دسته اول باشد خود به خود جزء یک منبع خوب برای بقیه سایتها قرار میگیرید مثلا اگر شما یک سایت آشپزی خوب داشته باشید و سایت دیگر با محتوای مربوط به خانه داری به شما بک لینک دهد ,این میشود یک منبع خوب برای سایر سایتهای مرتبط و  یا گاها در مقاله ای بر سر موضوعی بحث میشود و در این حین هر کدام از بحث کنندها برای اثبات حرف خود منابع خود را لینک میکند که باعث بالا رفتن رتبه آن مقاله میشود چون نظراتی که در یک مقاله ذکر میشود مورد توجه گوگل قرار میگیرد و هم رتبه صفحاتی که در آنجا لینک شده اند بالا می رود .

بک لینک خوب و بد

بک لینک خوب و بد

بک‌لینک خوب و بد چیست؟

بک‌لینک خوب به بک‌لینکی گفته می‌شود که از یک وب‌سایت معتبر و قابل‌اعتماد به وب‌سایت شما داده شود. البته گرفتن بک لینک از یک سایت ارزشمند و معتبر ,کار راحتی نیست. هرچه گرفتن بک لینک سخت تر باشد آن بک لینک ارزش بیشتری دارد.چرا که یک سایت معتبر از نظر گوگل هرگز به مطالب بی خود و بی ارزش یک سایت دیگر که اساس درستی ندارد بک لینک نمیدهد و به اعتبار بک لینک از طرف آن سایت معتبر ,سایتی که بک لینک را دریافت کرده نیز اعتبار میگیرد. تاثیر بک لینکها با رتبه سایتهای دهنده لینک ارزش مستقیم دارد.و هرچه سایت ارزش کمتری داشته باشد بک لینک از طرف آن نیز ارزش کمتری دارد.

  از ویژگی‌های یک بک‌لینک خوب، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باید از یک وب‌سایت مرتبط با موضوع سایت شما داده شود
 • لینک‌های درون محتوا بهتر هستند
 • دریافت لینک از مقالات طولانی و باکیفیت ارزش خیلب بیشتری دارند
 • برای سئو، بک‌لینک‌ها باید dofollow باشند. البته لینک‌های nofollow نیز بد نیستند. نوفالوها می‌توانند باعث ارجاع ترافیک به وب‌سایت شوند، اما نمی‌توانند در بهبود سئو موثر باشند. لینک‌های nofollow نباید به‌عنوان لینک‌های بد تلقی شوند(مقاله لینکهای نو فالو و فالو را مطالعه کنید)
 • بک‌لینکی که از طرف ویراستار در متن گنجانده شود بسیار ارزشمند است .
 • وب‌سایتی که به شما لینک می‌دهد باید دامین اتوریتی خوبی داشته باشد و در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال باشد

و اما ویژگی هایی که باعث میشود یک بک لینک ,بد باشد و از طرف گوگل اسپم شناخته شود و حتی باعث پنالتی شدن یک سایت میشود دارای خصایص زیر می باشد:

 • لینک از یک وب‌سایت غیر مرتبط به شما داده شود. مرتبط بودن بسیار اهمیت دارد
 • لینک از یک صفحه با محتوایی ضعیف با شما داده ‌شده است
 • لینک‌هایی که از طرف وب‌سایت جریمه شدن توسط گوگل به شما داده شوند
 • لینک‌های به تعداد زیاد و لینک‌های فوتر می‌توانند باعث پنالتی شوند
 • تبادل لینک ممنوع است!
 • وب‌سایتی که به شما لینک می‌دهد، دامین اتوریتی پایینی دارد
 • بک‌لینک از یک شبکه وبلاگی به شما داده شده است
 • بک‌لینک‌های ویجت بد هستند و باید nofollow باشند
 • بک‌لینک‌هایی که برایشان پولی پرداخت‌شده باشد. رسانه‌های تبلیغاتی باید از ویژگی nofollow استفاده کنند
 • بک لینک‌هایی که از دایرکتوری‌های محتوا داده می‌شوند هم بد هستند
 • بک‌لینک‌هایی که از طرف وب‌سایت‌های هک شده داده می‌شوند یا در CSS مخفی باشند
 • بک‌لینک‌هایی با آنکر تکست‌های بیش‌ازحد بهینه‌شده‌اند، می‌توانند باعث پنالتی شوند
 • بک‌لینک‌هایی که به‌صورت خودکار ایجاد می‌شوند مضر هستند
 • بک لینک از سایت با محتوای بی کیفیت و کپی بردار

خطر بک لینک ها :

در گذشته بسیاری از سئو کاران گرفتن بک لینک به هر روشی را مجاز میدانستند و از طریق آن نیز میتوانستند رتبه خوبی نیز کسب کنند چرا که سیاستهای گوگل مبنی بر گرفتن بک لینک به هر نحوی بود. اما دیگر مثل گذشته نیست و گوگل سایتهایی را که به روش اسپم و غیر طبیعی بک لینک دریافت میکنند را جریمه میکنند .

نکته: مقاله الگوریتم پنگوئن گوگل را مطالعه کنید

تعداد زیاد بک‌لینک هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد

قبلا هم گفته شد که سیاست‌های گوگل در زمینه بک‌لینک‌ها عوض شده است و کاهش ارزش تعداد بک‌لینک‌ها نیز یکی از مواردی است که گوگل در مورد آن سیاست‌های جدیدی را در پیش گرفته است. در سیاست جدید، کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد و اگر از روش‌های غیرعادی و اسپم، تعداد زیادی بک‌لینک برای وب‌سایت خود فراهم کرده‌اید، مطمئنا از طرف گوگل پنالتی خواهید شد.

چگونه کمیت یک بک لینک ارزیابی میشود؟

حالا دیگر می دانیم که همه بک لینکها ارزشمند نیستند از این رو ما باید بتوانیم تا کیفیت همه لینکهای ورودی به سایتمان را ارزیابی کنیم .

برای داشتن یک سایت در صفحه اول گوگل به خصوص برای وب سایتهای فروش آنلاین نمیتوان از تاثیر بک لینکها غافل ماند

. در واقع این روزها  استارت‌آپ‌ها در سراسر دنیا درحال بهینه‌سازی خود برای بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو هستند. چون به این مسئله مهم پی برده‌اند که بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو مساوی با فروش بیشتر خواهد بود.

گوگل بیش از یک‌سال پیش آپدیت جدیدی از الگوریتم جستجوی خود به نام پنگوئن را منتشر کرد. از مزیت‌های نسخه‌ی جدید الگوریتم پنگوئن ‌می‌توان به اهمیت بیشتر به مبحث لینک بیلدینگ و البته اهمیت ارزیابی لینک‌ها اشاره کرد. در واقع در بروزسانی پنگوئن، شما قادر خواهید بود تا از پشت پرده‌ی بک‌لینک‌های خود در موتورهای جستجو آگاه شوید. گوگل همچنین اعلام کرده که الگوریتم جدید به صورت Real Time خواهد بود. به این معنی که اگر شما عملیات پاکسازی لینک‌هایتان را انجام دهید، یک بازیابی نسبتا سریع، ممکن خواهد بود.

خوشبحتانه لینک‌های فاقد اعتبار به آسانی و با ویژگی‌هایی مانند نامرتبط بودن به موضوع وبسایت شما، فاقد مخاطب بودن، لینک شدن به وبسایت‌های اسپم و … قابل شناسایی هستند و شما باید به محض برخورد با چنین لینک‌هایی اقدام به حذف یا از کار انداختن آن‌ها کنید و همچنین از یاد نبرید که باید لینک‌های حذف شده را با لینک‌های جدید و با کیفیت جایگزین کنید.

ارزیابی کیفیت لینک‌ها

به نحوی میشود گفت که سرنوشت موفقیت یک سایت به چگونگی بک لینکها بستگی دارد. اما گره خوردن سرنوشت کمپین‌های سئو و لینک‌ها به این معنی نیست که شما باید هر لینکی که دم دستتان آمد را برای وبسایت‌تان برگزینید یا تعدادی ‌بی‌شماری از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را برای خود جمع آوری کنید. به خاطر داشته باشید که لینک‌ها هدف اصلی نیستند بلکه آنها راهی برای رسیدن به هدف هستند.

ارزشیابی کیفیت لینک‌های خروجی و ورودی فرآیندی است که می‌تواند تا حد زیادی تضمین کننده‌ی موفقیت کمپین‌های سئو و بازاریابی شما باشد اما انجام این فرایند چندان هم ساده نیست و در واقع چالش اصلی شما شناسایی لینک‌‌‌‌‌‌‌‌های معتبر از انواع فاقد اعتبار آنهاست. بسیاری از خوانندگان وبلاگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بعد از خواندن یک مطلب، اگر از مطلبی که خوانده‌‌‌اند خوششان بیایید به آن در جاهای مختلفی لینک‌هایی را می‌دهند. اما آیا مطلب شما و یا لینکی که به آن داده شده از نظر گوگل با ارزش هستند؟ شما باید مطالب مفید و با کیفیت خود را ترویج داده و از منابع معتبر برای آن لینک بگیرید و نه از هر منبعی.

مهمترین شاخصهای یک بک لینک مرتبط بودن, برای کاربر بودن و ارزشمند بودن میباشد

شاخص اول: مرتبط بودن

به زبان ساده یعنی سایت یا صفحه ای که از آن به سایت ما لینک فرستاده شده باید ارتباط موضوعی با سایت یا صفحه ما داشته باشد. با یک مثال موضوع را برایتان روشن تر میکنیم فرض کنید به سایت ما که درباره طراحی سایت و سئو و مسائل مربوط با آنها می باشد یک سایت با موضوع آشپزی بک لینک دهد! این یک بک لینک نامناسب است و ما آن را قبول نخواهیم کرد.

تعیین مرتبط یا نامرتبط بودن یک لینک تا حدی زیادی به شناخت شما از طرف مقابلتان بستگی دارد. اگر شما نمی‌توانید توجیهی برای اینکه چرا فلان وبسایت به شما لینک داده پیدا کنید، بهتر است که این لینک را به عنوان یک لینک نامرتبط شناسایی کنید.

شاخص دوم: برای کاربر بودن

ارزش‌مندترین لینک‌ها، لینک‌هایی هستند که برای استفا‌ده‌‌های کاربران ساخته شده باشند، نه برای خزنده‌های موتورهای جستجو. اگر می‌خواهید در مورد ارزش انسانی یک لینک مطمئن شوید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا این لینک کاربر را به مقصدی که ‌می‌خواهد هدایت می‌کند؟
 • آیا این لینک دقیقا به همان صفحه‌ای هدایت می‌کند که کاربر به دنبالش است؟
 • آیا این لینک کاربر را به موضوعی مفید هدایت می‌کند؟

 شما باید مخاطب لینک هایتان را بسنجید. یعنی اگر میزان تعامل لینک های شما با مخاطبتان کم است، پس لینک شما از ارزش انسانی کمتری برخوردار است. برای اندازه‌گیری میزان تعامل کاربر می‌توان از فاکتورهایی مانند نظرات مطلب یا انجمن‌ها استفاده کرد.

شاخص سوم: ارزشمند بودن

با اینکه به جز خود گوگل کسی درباره ارزش گذاری یک لینک اطلاع دقیقی ندارد اما تا حدودی میشود این را با تجربه ای که سئو کاران به دست آورده اند فهمید که لینکی که از سایت ارزشمند می آید و به اصطلاح عیار بالایی دارد در نزد موتورهای جستجو نیز ارزشمنتر و دارای رتبه بیشتری نیز می باشد

2 پاسخ به “بک لینک و تاثیرآن بر سئو”

 1. naser گفت:

  سلام ممنونم از وب سایت فوق العادتون
  با تشکر

 2. حسام گفت:

  مطلب فوق العاده ی بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 3 =